Poniżej znajdą Państwo spis owadów jakie usuwamy.

 

Jeśli nie widzą Państwo na naszej liście owada, którego zauważyliście na swoim terenie proszę się nie martwić i skorzystać z naszego formularza kontaktowego w zakładce kontakt. Proszę w nim szczegółowo opisać Wasz problem a my skontaktujemy się z Wami w celu umówienia wizyty z jednym z naszych pracowników.

 

Prusak (Blattella germanica)


Dorosły prusak ma około 12 – 16 mm długości i jest koloru jasnobrązowego. Posiada dobrze widoczne czułki i duże skrzydła, ale nie potrafi latać. Mimo, że Prusaki są bardzo płochliwe, można je stosunkowo łatwo dostrzec nocą, kiedy wychodzą ze swoich kryjówek w poszukiwaniu żywności.

Zagrożenia:  Zanieczyszczają produkty żywnościowe odchodami i pancerzami, przenoszą wiele chorobotwórczych drobnoustrojów, bakterii, wirusów, grzybów, pierwotniaków. Rozmnażają się bardzo szybko, kokony noszone są przez samice do momentu wylęgu larw to około 30 dni.

Karaluch (Blatta Orientalis)


Dorosłe karaczany mają do 30 mm długości i są koloru brązowego do prawie czarnego. Unikają światła są aktywne w nocy. Samica składa 14-16 jaj w kokonie, ich rozwój w temp. pokojowej trwa ok. 279 dni. Wszystkożerne. Bytują głównie w wilgotnych ciepłych pomieszczeniach, piwnicach, kanałach. Poruszają się tylko po płaszczyznach poziomych.

Zagrożenia: Niszczą i zanieczyszczają żywność, przenoszą wiele chorobotwórczych drobnoustrojów, bakterii, wirusów, grzybów, pierwotniaków. Są nosicielami pasożytów jelitowych.

Pluskwa (Cimex lectularius)


Jest niewielka, około 4-6 mm długości, i około 3 mm szerokości. Posiada czerwonobrunatne, silnie spłaszczone, owalne ciało zwężające się ku przodowi. Gnieździ się w pomieszczeniach, najczęściej w meblach tapicerowanych, pod boazerią lub tapetami. W ciągu jednego sezonu pluskwa składa około 250-500 jaj. Okres rozwoju od jaja trwa około 1-2 miesiące. Najczęściej można je spotkać w spojeniach łóżek, tapczanów, w szczelinach ścian, pod ramami obrazów, na wyściełanych częściach mebli, zasłonach i żaluzjach.

Zagrożenia: Mogą powodować wysypkę przypominającą pokrzywkę. W niektórych przypadkach mogą spowodować alergię skóry, bąble, zapalenia połączone z opuchlizną.

Pchła (Siphonaptera, Aphaniptera)


Pchły osiągają wielkość od 1 do 6 mm i są ciemno ubarwione. Nie mają skrzydeł, lecz potrafią skakać nawet na 30cm. Zależnie od gatunku jedna pchła w trakcie swojego życia może złożyć 600-2000 jaj. Wykluwające się z jaj larwy chowają się w miejscach, gdzie światło nie ma dostępu; w mieszkaniach np. w dywanach, wykładzinach czy pod meblami. Jeśli w środowisku znajdują się żywiciele (zwierzęta), wytwarzane przez nich wibracje podłoża i ciepło powodują, że pchły uwalniają się z kokonów i atakują. Zależnie od temperatury cały cykl rozwojowy (1-4) trwa nie dłużej niż 2 – 3 tygodnie.

Zagrożenia: Mogą wywołać alergiczne zapalenie skóry, przenosić pasożyty zwierząt domowych np. tasiemce, jak i roznosić rozmaite zarazki chorobotwórcze.

Mrówka faraona (Monomorium pharaonis)


Wielkość 1.5 – 2 mm. Kolor od żółtobrązowego do czerwonego (rudego). Rozwój robotnicy od jajka do dorosłej mrówki trwa około 38 dni. Samiec i samica rozwijają się w około 42 dni. Zamieszkuje ludzkie siedziby. Najczęstszymi miejscami występowania są zamknięte przestrzenie o dużej wilgotności i temperaturze, blisko kuchni i łazienek.

Zagrożenia: Niszczą i zanieczyszczają żywność, powodują alergie. Mogą przenosić chorobotwórcze bakterie i inne mikroorganizmy.

Rybik (Lepisma saccharina)


Srebrzysty, bezskrzydły owad o długości ok. 7-10 mm. Ma długie, nitkowate czułki. Prowadzi nocny tryb życia. Samica składa 2-20 żółtawych jajeczek. Może przeżyć około roku bez pożywienia.

Zagrożenia: Posiada także zdolność trawienia celulozy, co umożliwia mu zjadanie papieru. Żywi się produktami zawierającymi skrobię, kleje organiczne, resztki ze stołu.

Mucha domowa (Musca domestica)


Owad o ciemnoszarym tułowiu osiągający do 7.5 mm długości. Są aktywne w dzień, lubią ciepłe nasłonecznione powierzchnie. Mucha żyje ok. 4 tygodni, jednak w może przezimować budynkach ludzkich.

Zagrożenia: Na powierzchni swego drobnego ciała mucha może przenieść do 6 milionów, a w jelicie czterokrotnie więcej – prawie 30 milionów mikroorganizmów – w tym powodujących tak groźne choroby jak dur brzuszny, paratyfus, dyzenteria, cholera, gruźlica, polio, czerwonka, salmonelloza – oraz stadia przetrwalnikowe pasożytów.

Osa (Vespula)


Owad o żółto-czarnym kontrastowym ubarwieniu, osiąga do 25mm długości ciała. Żyją w koloniach, zakładają gniazda przeważnie kulistego kształtu, z przeżutego drewna. Osy są wszystkożerne, bywają szkodnikami owoców, atakują również inne owady.

Zagrożenia: Jad os nie jest groźny dla człowieka, aby wywołać śmierć dorosłego potrzeba kilkuset użądleń. Wyjątkiem są osoby uczulone, u których jad może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Niebezpieczne są użądlenia w jamie nosowo-gardłowej oraz w układzie oddechowym, ze względu na możliwy obrzęk. Roznoszą niektóre choroby zakaźne.

Szerszeń europejski (Vespa Cabro)


Długość ciała królowej (samica) 25-35 mm, samca 21-23 mm, a robotnicy 17-24 mm. Żywią się pszczołami, ćmami i innymi dużymi owadami oraz sokami niektórych drzew i owocami. Żyją w koloniach, zakładają gniazda wykorzystując masę papierową, wytworzoną przez nie z cząsteczek próchniejącego drewna i śliny. Rozmiary gniazd sięgają czasem 50 cm długości i wysokości.

Zagrożenia: U osób uczulonych użądlenie może spowodować wstrząs anafilaktyczny. Użądlenie szerszenia jest boleśniejsze od użądleń pszczół czy os z powodu większego i głębiej penetrującego żądła, jednakże ich jad nie jest wiele groźniejszy od znacznie mniejszych os, zawiera jednak nieznacznie większą dawkę toksyn.