Identyfikacja owada
Prusak - Blattella germanica
Jak wyglądają prusaki?
Prusaki są pokryte mnóstwem drobnoustrojów chorobotwórczych. Zanieczyszczają jedzenie, a tym samym odpowiadają za wywoływanie zatruć pokarmowych, grypy żołądkowej, gruźlicy i wielu innych groźnych chorób. Wywołują także alergie.
Karaluch - Blatta Orientalis
Jak wyglądają karaluchy?
Karaluchy, podobnie jak prusaki, noszą na sobie mnóstwo drobnoustrojów chorobotwórczych. Kiedy dostaną się do żywności, zanieczyszczają nimi jedzenie. To nie tylko źródło zakażeń pokarmowych, karaluchy przenoszą także dużo groźniejsze choroby (czerwonka, dur brzuszny) oraz wywołują uciążliwe alergie.
Pluskwa — Cimex lectularius
Jak wyglądają pluskwy?
Pluskwy rzadko przenoszą choroby, ich ugryzienia – zwłaszcza dla osób nadwrażliwych – są jednak uciązliwe, bolesne i swędzące. Choć charakterystyczne – układają się zazwyczaj w linię prostą – często bywają nawet przez lekarzy mylone z wysypką czy alergią.
Pchła — Siphonaptera, Aphaniptera
Jak wyglądają pchły?
Pchły roznoszą wiele groźnych chorób. Większość z nich dotyczy zwierząt, ale pchły mogą sie przenieść też na człowieka. U zwierząt wywołują anemię, zapalenie skóry prowadzoące do zakażeń ran, przenoszą tasiemca psiego, dżumę czy dur. Zapchlone zwierzę jest niespokojne i bardzo cierpi.
Mrówka faraona — Monomorium pharaonis
Mrówki boleśnie kąsają, przenoszą też choroby (m. in. gruźlicę). Są dość natrętnymi owadami i w poszukiwaniu pożywienia wcisną się w każdą szczelinę. Stwarzają tym samym zagrożenie w szpitalach, gdzie doprowadzają do szerzenia zakażeń. Mrówki mogą też wygryzać dziury w ubraniach.
Rybik — Lepisma saccharina
Jak wyglądają rybiki?
Choć nie stanowią dla zdrowia człowieka żadnego zagrożenia, nie mają litości dla przedmiotów ze skóry czy wełny. Mają zdolność trawienia celulozy, przez co mogą jeść papier. To spore zagrożenie dla książek zgromadzonych w biblioteczce. Rybiki lubią także kleje organiczne.
Mucha domowa - Musca domestica
Mucha szuka miejsc, w których może złożyć jaja. Kał, gnijące mięso, rozkładające się śmieci – to miejsca, w których znajdzie ku temu warunki. Zbiera przy tym mnóstwo bakterii i przenosi choroby: zakażenia pasożytnicze i grzybicze, zatrucia pokarmowe, a nawet gruźlica, tyfus, dur brzuszny.
Mol spożywczy - Plodia interpunctella
Obecność moli spożywczych w mieszkaniu stanowi zagrożenie dla zdrowia. Mogą bowiem zanieczyszczać żywność swoimi odchodami i martwymi osobnikami, powodując alergie i infekcje. Mogą przenosić bakterie i grzyby, które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Mol ubraniowy - Tineola bisselliella
Obecność moli ubraniowych w domu może stanowić poważne zagrożenie dla naszych ubrań i tkanin, jak również powodować alergie. Ważne jest, aby monitorować ubrania i tkaniny regularnie, aby zapobiec poważnym uszkodzeniom spowodowanym przez moli.