Identyfikacja owada

Prusak - Blattella germanica

To zwinny i szybki insekt, którego łatwo rozpoznać po brązowym (czasem nawet rudym) zabarwieniu odwłoka oraz długich i ruchliwych czułkach. Ciało dorosłego prusaka mierzy do 16 mm. Owad ten, choć posiada widoczne skrzydła, nie potrafi latać. Znakomicie natomiast wspina się dzięki specjalnej budowie odnóży. Jest w stanie także spłaszczyć ciało i wejść w najmniejszą szczelinę.

Jak wyglądają prusaki?

Zagrożenie
 

Prusaki są pokryte mnóstwem drobnoustrojów chorobotwórczych. Zanieczyszczają jedzenie, a tym samym odpowiadają za wywoływanie zatruć pokarmowych, grypy żołądkowej, gruźlicy i wielu innych groźnych chorób. Wywołują także alergie.

Karaluch - Blatta Orientalis

Dorosłe karaluchy (karaczany wschodnie) są ciemnobrązowe, niemal czarne i dużo większe od prusaków – mogą mierzyć nawet 30 mm długości. Posiadają długie czułki. Są nieco mniej ruchliwe od prusaków, ale wciąż dość szybkie. Znaleźć je można w ciepłych miejscach o dość wysokiej wilgotności, w piwnicach i kanałach.

Jak wyglądają karaluchy?

Zagrożenie
 

Karaluchy, podobnie jak prusaki, noszą na sobie mnóstwo drobnoustrojów chorobotwórczych. Kiedy dostaną się do żywności, zanieczyszczają nimi jedzenie. To nie tylko źródło zakażeń pokarmowych, karaluchy przenoszą także dużo groźniejsze choroby (czerwonka, dur brzuszny) oraz wywołują uciążliwe alergie.

Pluskwa — Cimex lectularius

To mały owad (ok. 5mm) o płaskim, okrągłym ciele. Pluskwy są koloru brązowego, lecz po napiciu się krwi ich ciało pęcznieje, wydłuża się i staje bardziej czerwone. Dzięki umiejętności spłaszczania są w stanie ukryć w najgłębszych szczelinach. Dlatego szukać ich należy przede wszystkim w zagłębieniach materaca, stelażach, pod cokołami, w szczelinach podłóg, czy ramach obrazów obok łózka.

Jak wyglądają pluskwy?

Zagrożenie
 

Pluskwy rzadko przenoszą choroby, ich ugryzienia – zwłaszcza dla osób nadwrażliwych – są jednak uciązliwe, bolesne i swędzące. Choć charakterystyczne – układają się zazwyczaj w linię prostą – często bywają nawet przez lekarzy mylone z wysypką czy alergią.

Pchła — Siphonaptera, Aphaniptera

To małe, ciemnobrązowe owady, których szukać należy przede wszystkim u zwierząt. Uwagę zwracają ich nieproporcjonalnie długie odnóża, spłaszczone bocznie ciało oraz ogromna ruchliwość. Pchły są świetnymi skoczkami – potrafią skakać nawet na pół metra. Dzięki temu łatwo przenoszą się na kolejne zwierzęta i zwiększają liczebność populacji.

Jak wyglądają pchły?

Zagrożenie
 

Pchły roznoszą wiele groźnych chorób. Większość z nich dotyczy zwierząt, ale pchły mogą sie przenieść też na człowieka. U zwierząt wywołują anemię, zapalenie skóry prowadzoące do zakażeń ran, przenoszą tasiemca psiego, dżumę czy dur. Zapchlone zwierzę jest niespokojne i bardzo cierpi.

Mrówka faraona — Monomorium pharaonis

Popularne zwłaszcza w blokach faraonki są mniejsze od zwyczajnych mrówek – robotnice mają ok. 2 mm długości. Są też bardziej żółte. Przyciagają je ciepłe i suche miejsca, w których znajdują dostatek pokarmu. Nawet mniejsze okruchy są dla nich ogromnymi porcjami, dlatego trzymają się blisko kuchni. Szukać ic należy w szczelinach, pod panelami, tapetami, w szafkach.
Zagrożenie
 

Mrówki boleśnie kąsają, przenoszą też choroby (m. in. gruźlicę). Są dość natrętnymi owadami i w poszukiwaniu pożywienia wcisną się w każdą szczelinę. Stwarzają tym samym zagrożenie w szpitalach, gdzie doprowadzają do szerzenia zakażeń. Mrówki mogą też wygryzać dziury w ubraniach.

Rybik — Lepisma saccharina

Rybiki to charakterystyczne i często spotykane insekty. Zwracają uwagę srebrzystym kolorem odwłoku oraz długimi czułkami. Są bardzo ruchliwe. Trzymają się źródeł wody, więc najczęściej można je zastać w łazience. Dlatego nocna wizyta w WC może zaowocować odkryciem małych robaków, które po zapaleniu światła błyskawicznie umykają przed nami.

Jak wyglądają rybiki?

Zagrożenie
 

Choć nie stanowią dla zdrowia człowieka żadnego zagrożenia, nie mają litości dla przedmiotów ze skóry czy wełny. Mają zdolność trawienia celulozy, przez co mogą jeść papier. To spore zagrożenie dla książek zgromadzonych w biblioteczce. Rybiki lubią także kleje organiczne.

Mucha domowa - Musca domestica

Jeden z najbardziej pospolitych i najlepiej znanych owadów. Jej tułów jest ciemny, dostrzec można na nim podłużne paski. Charakterystyczne są ogromne, czerwonobrązowe oczy. Mucha domowa posiada przeźroczyste skrzydła i owłosione odnóża z haczykami, szybko fruwa i chodzi po powierzchniach. To natrętny owad, którego do mieszkań wabi zapach jedzenia
Zagrożenie
 

Mucha szuka miejsc, w których może złożyć jaja. Kał, gnijące mięso, rozkładające się śmieci – to miejsca, w których znajdzie ku temu warunki. Zbiera przy tym mnóstwo bakterii i przenosi choroby: zakażenia pasożytnicze i grzybicze, zatrucia pokarmowe, a nawet gruźlica, tyfus, dur brzuszny.

Mol spożywczy - Plodia interpunctella

Barwa ciała mieści się w odcieniach słomowo-żółtobrązowych. Ciało osiąga długość od 6 do 11 mm, a rozpiętość skrzydeł wynosi około 11 mm. Larwy mają białawe ubarwienie z brązową do czarnej głową. Żywią się materiałami, z których jest zrobionych większość ubrań.
Zagrożenie
 

Obecność moli spożywczych w mieszkaniu stanowi zagrożenie dla zdrowia. Mogą bowiem zanieczyszczać żywność swoimi odchodami i martwymi osobnikami, powodując alergie i infekcje. Mogą przenosić bakterie i grzyby, które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Mol ubraniowy - Tineola bisselliella

Mola ubraniowego to drobny motyl o rozpiętości skrzydeł wynoszącej 12-16 mm. Mierzy od 8 do 12 mm długości ciała. Charakteryzuje go słabe i niechętne latanie oraz unikanie światła, przez co zazwyczaj przebywa w ciemnych i zacisznych miejscach.
Zagrożenie
 

Obecność moli ubraniowych w domu może stanowić poważne zagrożenie dla naszych ubrań i tkanin, jak również powodować alergie. Ważne jest, aby monitorować ubrania i tkaniny regularnie, aby zapobiec poważnym uszkodzeniom spowodowanym przez moli.

od 20 lat w branży DDD

Odpluskwianie, zwalczanie prusaków, pcheł, rybików.